Yazılımınızı macOS Mojave’ye yükseltme | Macbook Servisi

Yazılımınızı macOS Mojave’ye yükseltme

 

Mac işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Mojave’yi indirme ve yükleme hakkında bilgi edinin.

macos-mojave yükseltme

 

Yazılımınızı macOS Mojave’ye yükselttiğinizde profesyonel kullanıcılarından esinlenen ama herkesin kullanabilmesi için tasarlanan çok sayıda yeni özellik edinirsiniz. Koyu Mod özelliği ile çalışmalarınıza daha iyi odaklanın. Belge Grupları ile dosyaları otomatik olarak düzenleyin. Daha az çabayla daha çeşitli ekran resimleri çekin. Yerleşik olarak bulunan dört adet yeni, kullanışlı uygulamayı deneyin ve yeniden tasarlanan App Store’da daha da fazlasını keşfedin. Kısaca şimdi her tıklama daha fazla yenilik demek. En iyi tarafı da yükseltmenin ücretsiz olması ve kolayca gerçekleştirilmesidir.

 

Uyumluluğu kontrol etme

Aşağıdaki Mac modellerinin herhangi birinde yazılımınızı OS X Mountain Lion veya sonraki bir sürümden macOS Mojave’ye yükseltebilirsiniz. OS X Yosemite veya önceki sürümlerden yükseltme yaparken Mac’inizde en az 2 GB bellek ve 12,5 GB kullanılabilir saklama alanı veya 18,5 GB’ye kadar saklama alanı olmalıdır.

2015 başında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook
2012 ortasında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Air
2012 ortasında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Pro
2012 sonunda veya daha sonra kullanıma sunulan Mac mini
2012 sonunda veya daha sonra kullanıma sunulan iMac
iMac Pro (tüm modeller)
2013 sonunda kullanıma sunulan Mac Pro ve önerilen Metal özellikli grafik kartına sahip, 2010 ortasında veya 2012 ortasında kullanıma sunulan modeller.

Mac’inizin modeli, belleği, saklama alanı ve macOS sürümü ile ilgili bilgilere ulaşmak için Apple () menüsünden Bu Mac Hakkında’yı seçin. Mac’iniz macOS Mojave ile uyumlu değilse yükleyici sizi bilgilendirir.

 

Yedekleme yapma

Herhangi bir yükseltmeyi yüklemeden önce Mac’inizi yedeklemenizi öneririz. Time Machine bu işlemi oldukça basit hale getirir. Ayrıca başka yedekleme yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz. Mac’inizi yedekleme hakkında bilgi edinin.

 

Bağlanma

macOS’in indirilmesi ve yüklenmesi zaman alır. Bu nedenle, güvenilir bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun. Mac dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız aygıtınızı AC güç kaynağına takın.

 

macOS Mojave’yi indirme

App Store’da macOS Mojave sayfasını açmak için şu bağlantıyı kullanın: macOS Mojave’yi edinin. Ardından, indirmek için İndir düğmesini tıklayın.

 

Yüklemeyi başlatma

İndirme işleminden sonra yükleyici otomatik olarak açılır.

Sürdür’ü tıklayın ve ekrandaki yönergeleri izleyin. Sabaha kadar tamamlanması için yüklemeyi akşamdan başlatmak isteyebilirsiniz.

 

Yüklemenin tamamlanmasını bekleme

Mac’inizi uyku moduna almadan veya aygıtın kapağını kapatmadan önce lütfen yüklemenin tamamlanmasını bekleyin. Mac’iniz hem macOS’i hem Mac firmware’inizle ilgili güncellemeleri yüklediğinden birkaç kez yeniden başlatılabilir veya bir ilerleme çubuğu ya da boş ekran gösterebilir.

 

Yazılımı güncel tutma

macOS Mojave’yi yükledikten sonra macOS Mojave güncellemesi olduğunda bildirim alırsınız. Güncellemeleri elle de kontrol edebilirsiniz. macOS Mojave’nizi güncel tutma hakkında bilgi edinin.

 

macOS Mojave’yi otomatik olarak edinme seçeneği

OS X El Capitan v10.11.5 veya sonraki bir sürümü kullanıyorsanız ve App Store tercihleriniz yeni kullanıma sunulan güncellemeleri indirecek şekilde ayarlandıysa Mojave arka planda rahatlıkla indirilir, böylece yükseltme işlemi daha da kolay hale gelir. Mojave yüklenmeye hazır olduğunda bir bildirim alırsınız. Yüklemeyi başlatmak için Yükle’yi tıklayın.

İsterseniz Mojave’yi daha sonra yüklemek için bildirimi kapatabilirsiniz. Yüklemeye hazır olduğunuzda Uygulamalar klasörünüzden macOS Mojave Yükle adlı dosyayı açmanız yeterlidir. Dilerseniz yükleyiciyi Çöp Sepeti’ne sürükleyerek silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir