Apple iPhone Kamera iSight Arızaları ve Değiştirme | iPhone Servisi

Apple iPhone iSight Kamera Arızaları ve Değiştirme

iPhone’un bazı Android telefon üreticilerince taklit edilen basit kamera uygulamasında çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor ki; iPhone kamera uygulamasının sorunlarına ilişkin arama yaptığımızda bunu net bir şekilde görüyoruz. iPhone kamera siyah ekran, iPhone kamera bulanık çekiyoriPhone kamera odaklama sorunu/odaklamıyor, iPhone kamera ters çekiyor, iPhone kamera çalışmıyor, iPhone kamera titremesi, iPhone kameradan ses gelmesi vb. birçok şikayet var. Tabii ki; iPhone kamera uygulamasında yaşanan bu sorunların tüm cihazlarda olduğunu söylemek yanlış. Apple’ın yazılım güncelleme konusunda ne kadar hızlı olduğunu da biliyoruz. Yine de ortak yaşanan iPhone kamera sorunlarını çözümleriyle birlikte paylaşmakta fayda var.

Fotoğraf çekerken sarsıntıdan görüntü etkilenmesin diye kameralarda sarsıntı önleyici ”Optical Image Stabilization” kullanılır. iPhone kameralarında darbeden dolayı bu özellik arıza yapabilir. Bu durumda kontrolsüz titremeler meydana gelir. Bu gibi durumlarda orijinal kamera değişimi yaparak sorunu çözebiliyoruz. 6 ay garantilidir.

* iPhone kamera siyah ekran sorunu ve çözümü:

  • Herhangi bir şeyin kamera lenslerini engellemediğinden emin olun. Kullandığınız kılıfın kamerayı kapatıp kapatmadığını, kamera deliğine yapışan bir şey olup olmadığını kontrol edin.
  • Ana ekran tuşuna çift dokunarak (iPhone X kullanıyorsanız aşağıdan yukarı yarım kaydırma hareketiyle) uygulama kartları arasından Kamera uygulamasını bulup kapatın. Sonrasında Kamera uygulamasını yeniden başlatın.
  • Bu çalışmadıysa, iPhone’unuzu yeniden başlatın ve Kamera uygulamasını tekrar açın.
  • Arka ve ön kamera arasında geçiş yapın. Siyah ekranla karşılaşıyorsanız cihazınızı Papel Bilişim‘e teslim etmekten başka yapacak bir şeyiniz yok. Özetle iPhone kamera siyah ekran sorunu yazılımsal olabileceği gibi donanımsal da olabilir.

 iPhone kamera bulanık çekiyor, titreme yapıyor ve odaklama/odaklanma sorunu var

  • Kamera lenslerinin temiz olduğundan emin olun. Leke görürseniz mikrofiber bezle silin. Camın içinde kir ya da birikinti varsa ince işçiliğe girmeden cihazınızı direkt Apple Store veya Apple Yetkili Servisi’ne götürün.
  • Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip bir iPhone modeli (6s Plus, 7/7 Plus, 8/8 Plus, iPhone X) kullanıyorsanız, metal kılıf veya mıknatıslı lens aksesuarları bu özelliğin çalışmasını engelleyebilir. Aksesuarları çıkarıp fotoğraf çekmeyi deneyin ve önceki çektiklerinizle kıyaslayın.
  • OIS özelliğine sahip bir iPhone kullanmıyorsanız, elinizi en ufak bir titretmeniz bu soruna neden olabilir. Çekim yaparken elinizi sabit tutmakta zorlanıyorsanız mobil tripod, tutucu vb. ürünlere bakın.

* iPhone kamera flaşı çalışmıyor:

  • Denetim Merkezi’nden erişebileceğiniz El Feneri ile LED flaşın çalışıp çalışmadığını test edin.
  • Flaş kapalı olabilir. Kamera uygulamasında şimşek simgesine dokunarak flaşı açabilir, otomatiğe alabilirsiniz.
  • Uzun süreli video çekiminde veya çok sıcak ortamda flaşı kullanırken dikkatli olun. Cihazınız çok ısınırsa soğuyana dek “Flaş soğuması gerekiyor” uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız.

iPhone 7 Plus ve 8 Plus kamera sorunları

iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus modelinde çift kamera vardır bu nedenle bazen sadece bir modda arıza görülebilir. Örneğin fotoğraf modunda kamera gayet normalken portre modunda kamera çalışmayabiliyor veya tam tersi durumda söz konusu olabilir. Bu gibi durumda kameranın değişmesi gerekebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir