OIS nedir? Telefonlarda ne işe yarıyor ?


OIS nedir? Telefonlarda ne işe yarıyor ?


OIS
, yeni çıkan tüm akıllı telefonların tamamında etkin olan bir teknoloji. OIS’in açılımı ise “Optical Image Stabilization” yani optik görüntü sabitleyici. Akıllı telefon kullanıcıları çekim yaparken her zaman tripod kullanamadığı için mecburen genelde elleriyle çekim yapıyor. OIS ise tam o anda devreye giriyor.

Bir etkinlik, düğün veya hareketli herhangi bir ortamda akıllı telefonumuzla çektiğiniz videoları izleyince görüntünün berbat olduğunu görünce hayal kırıklığına uğruyoruz. Hayatımıza OIS (Optical Image Stabilization) adıyla giren yeni bir teknolojiden bahsediyorum. Türkçe’deki adıyla “Optik Görüntü Sabitleme” olarak bilinen bu yeni teknoloji sayesinde videolardaki titreşimleri minimuma indirebiliyoruz. Bu teknolojinin akıllı telefonlara gelmesi bizleri ayrıca sevindirdi.

Video çekmeyi seven biriyseniz kamera alırken OIS teknolojisine sahip bir telefon kaliteli videolar çekmek için çok işinize yaracaktır.

 

OIS, akıllı telefon kullanıcılarının elleriyle çekim yaptığı zamanlarda titreşimleri engelleyen bir teknoloji. Özellikle de OIS, kullanıcıların çekim yaparken zoom özelliğini kullandıklarında yardımcı oluyor. Çünkü insanlar ellerini her dakika sabit bir şekilde tutamayabilir. Kısacası OIS, el titremelerinin çekime vereceği zararı hafifletiyor. Ayrıca OIS, fotoğraf ve video çekimlerinin net olması sağlıyor ve kullanıcıların az ışıklı ortamlarda yaptığı çekimlerde kamerayı hareket ettirerek görüntünün daha az hasarlı olmasını sağlıyor. OIS teknolojisini ilk kullanan akıllı telefon ise
Nokia Lumia 920.

Peki OIS teknolojisini hangi akıllı telefonlar kullanıyor?

Nokıa Lumıa 920 (8 MP)

Sony Xperia Z5 Premium (23 MP)

Google Nexus 6P (12 MP)

Xiaomi Mi 5S Plus (13 MP+13 MP)

Samsung Galaxy S6 Edge (16 MP)

iPhone 6S Plus (12 MP)

LG G5 (16 MP)

Samsung Galaxy S7 Edge (12 MP)

Asus Zenfone 3 (16 MP)

iPhone 7 (12MP)

iPhone 7  Plus (12MP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir